Remont Poznań-Remonty Poznań-wykończenia-malowanie w Poznaniu tel.791 119 472

slide1
slide2
slide3
slide4
prev 
next
Zapraszam do korzystania z naszych usług: tel. 791 119 472

Tapetowanie czy malowanie

Przed takim wyborem stajemy podczas remontu naszego mieszkania. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, a także wady i zalety. Bez względu na to, które wybierzemy, musimy pamiętać o odpowiednim zagruntowaniu podłoża.

Podczas malowania klejowego używamy roztworu szarego mydła (1 kg na wiadro wody), przy farbie emulsyjnej ? jej roztworu wodnego (stosunek jedna część farby na dwie części wody), natomiast podczas tapetowania używamy rozcieńczonego roztworu kleju do tapet. Gruntowanie rozpoczynamy od sufitu i ściany, gdzie mamy okna, następnie posuwając się w głąb pokoju.

Malowanie

Po wyschnięciu gruntu możemy rozpocząć malowanie. Kolejność jest taka sama, jak w przypadku gruntowania. Kolejne warstwy kładziemy dopiero, gdy poprzednia wyschnie całkowicie. Kłopotliwe w użyciu są farby klejowe, gdyż ich przygotowanie jest pracochłonne, a samej pracy nie możemy przerywać, ani w tym czasie otwierać okien, ponieważ spowoduje to nierównomierne wysychanie, a co za tym idzie plamy. Droższe, ale łatwiejsze w użyciu są farby emulsyjne. Wymagają co najmniej dwukrotnego położenia, jednak pracę możemy w dowolnej chwili przerwać i dokończyć nawet na następny dzień. Kolor w tych farbach uzyskujemy poprzez dodanie pigmentów lub też dolanie kolorowej farby emulsyjnej. W tym drugim przypadku bezpieczniej jest dolewać farbę ciemną do jasnej, aby ostatecznie barwa nie wyszła zbyt ciemna.

Tapetowanie

Z reguły wymagają jednej warstwy, chociaż można tapetować dwukrotnie, a niektóre rodzaje można jeszcze pomalować farbą emulsyjną. Jeśli kładziemy je bezpośrednio na beton to podłoże neutralizujemy octem, aby nie straciły koloru. Powierzchnia przeznaczona na tapetowanie powinna być całkowicie gładka, a gruntowanie wykonujemy dzień przed planowaną pracą. Na początek musimy pociąć tapetę na bryty, czyli odcinki dopasowane do wysokości pomieszczenia (z zostawionym zapasem min. 3 cm), a następnie smarujemy je klejem, w kierunku od środka do brzegów. Ok. 5-10 min musimy odczekać, aby móc nakleić tapetę na ścianę. Pierwszą brytę nakładamy w narożu ściany z oknem, tak aby 2 cm zachodziła na ścianę sąsiednią. Kolejne odcinki naklejamy ?na styk?. Tapety przyklejamy od góry do dołu. Aby nie powstawały pod nią puste przestrzenie dociskamy i wygładzamy ją ściereczką lub wałkiem od środka ku brzegom.

Decyzja o wyborze malowania lub tapet powinna być przemyślana, a w razie możliwości przedyskutowana z ekipą remontową lub też dekoratorem wnętrz. Każde pomieszczenie jest specyficzne i lepiej będzie się prezentować zarówno w innych barwach, jak użytym materiale.