Remont Poznań-Remonty Poznań-wykończenia-malowanie w Poznaniu tel.791 119 472

slide1
slide2
slide3
slide4
prev 
next
Zapraszam do korzystania z naszych usług: tel. 791 119 472

Ściany nośne

Ściany nośne to jeden z podstawowych elementów konstrukcji domu, którego zadaniem jest przede wszystkim przeniesienie na fundament wszystkich obciążeń występujących w budynku, a więc samej konstrukcji i wykończenia, ciężaru użytkowego (ludzie i całe wyposażenie) oraz obciążeń zewnętrznych w postaci np. śniegu. Ponadto ściany zewnętrzne muszą odpowiednio chronić wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, wahaniami temperatury czy hałasem.

Materiał

Ściany nośne zewnętrzne można wznosić z różnych materiałów. Najpopularniejsze są cegły, pustaki i bloczki z betonu komórkowego. Izolacja cieplna takich ścian najczęściej wykonana jest ze styropianu. Ściany drewniane często posiadają izolację z wełny mineralnej.

Połączenia z innymi ścianami

Ściany nośne łączy się wzajemnie w narożach i na skrzyżowaniach poprzez tzw. strzępia, czyli przewiązanie murarskie. Tworzy się to przez przemurowywanie w co drugiej warstwie elementów łączonych ścian, czyli zastosowany materiał (pustaki, bloczki) wpuszcza się na grubość łączonej ściany (lub ewentualnie na głębokość min. 15 cm). W przypadku ścian działowych wystarczy połączenie ich ze ścianami nośnymi na styk, wykorzystując jedynie metalowe łączniki.

Wykończenie

Ściany zewnętrze wykonane z cegieł, pustaków lub bloczków wykańcza się z reguły tynkiem, który to z kolei maluje się farbą elewacyjną. Możemy również zastosować okładzinę ścienną, np. kamienną lub też oblicówkę drewnianą lub winylową.

Wykonanie ścian nośnych powinniśmy powierzyć fachowcom, szczególnie jeśli sami nie mamy dużego pojęcia o murowaniu. Cała konstrukcja musi być solidnie i trwale wykonana, aby wytrzymywała obciążenia, na jakie będzie narażona. Ponadto podczas pracy muszą być przestrzegane odpowiednie zalecenia techniczne, w postaci np. wymaganej grubości ściany.